فیروزه چیست + انواع شکل و رنگ سنگ فیروزه

فیروزه چیست + انواع شکل و رنگ سنگ فیروزه

در این پست و بخش به موضوع فیروزه چیست + انواع شکل و رنگ سنگ فیروزه خواهیم پرداخت که شما میتوانید در ادامه این قسمت دنبال کنید و بخوانید

فیروزه چیست

فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند آبی نزدیک به سبز است که خواهان فراوانی دارد. این کانی به‌دست فیروزه‌تراشان شکل داده می‌شود و به عنوان نگین برای انگشتر، گردنبند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می‌رود.

پیش‌تر این کانی تنها از سنگ فیروزه به دست می‌آمد ولی امروزه همانند دیگر کانی‌ها مصنوعی نیز فرآوری می‌شود به گونه‌ای که حتی تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن آن برای کارشناسان نیز بسیار دشوار است..

همچنین فیروزه در مکانهایی بوجود می آید که میزانمس موجود در منطقه به میزان بالایی باشد بر اثر تاثیر محلولهای سطحی مس دار بر روی سنگهای غنی از Al2O3 و غنیاز فسفر ( فسفر بصورت آپاتیت در درون سنگهای آذرین وجود دارد ) . فیروزه بوجود می آیدگاهی نیز بر اثر تاثیر محلولهای سطحی مس دار٬ بر روی فسیلهای استخوانی جانوران فیروزه به وجود می آید

انواع رنگ سنگ فیروزه

اشکال مختلف فيروزه شامل دانه‌اي ريز، فيروزه ريز، کمپاکت، متخلخل، کليراي، خوشه‌اي، دندريتي و گاهي پوششي است. فيروزه ظاهراً به صورت نامتبلور و به صورت رگه و دانه‌هاي پراکنده در داخل سنگ مادر يافت مي‌شود و غالباً به صورت نهان بلور است. ميزان بلوره‌هاي فيروزه در طبيعت بسيار کم است و به علت جلاپذيري و رنگ جالب مورد توجه بوده است.
فيروزه به رنگ‌هاي آبي آسماني، آبي مايل به سبز، سبز مايل به زرد، خاکستري مايل به سبز، آبي نيلي و آبي مايل به سفيد وجود دارد. رنگ آبي آسماني نوع مرغوب آن است و سبز مايل به زرد نوع نامرغوب.
در صورتي که ميزان مس موجود در کاني زياد باشد به رنگ آبي در صورتي که آهن زياد داشته باشد به رنگ سبز و در صورت وجود آلومينيم زياد به رنگ سفيد ديده مي‌شود که به ترتيب ارزش آن کاهش مي‌يابد يعني رنگ آبي با ارزش‌ترين نوع فيروزه است.

مدل سنگ فیروزه

رنگ فيروزه ممکن است به تدريج به رنگ سبز تغيير کند. علت اين امر قرار گرفتن کاني به مدت زياد در نور شديد و يا حرارت است که باعث رنگ پريدگي و در نتيجه کم ارزش شدن کاني مي‌شود. رنگ آبي فيروزه حاصل از cu2t آبدار است در صورتي که آب از دست برود رنگ آن سفيد مي‌شود مانند کات کبود که در اثر حرارت آب تبلور خود را از دست داده و چون يون ديگري در محيط وجود ندارد، به رنگ سفيد در مي‌آيد.
فيروزه دو رنگ را ابرش مي‌نامند. بعضي انواع فيروزه را سست و سفيد فام را در روغن مي‌گذاشتند و رنگش موقتاً پررنگ‌تر ولي پس از چندي رنگ آن زايل مي‌شد. اگر چربي به فيروزه ماليده شود سبز مي‌گردد.
رنگ خاکه فيروزه سفيد و گاهي سبز روشن است. فيروزه مصنوعي را از رنگ کردن سنگ «مها» به‌دست مي آورند که با نام خضرا ناميده مي‌شد. اين فيروزه در صورت شکستن از فيروزه اصل تشخيص داده مي‌شد چون سطح شکستگي آن سفيد بود.

انواع شکل فیروزه

فیروزه نیشابوری به طور کلی به دو دسته ۱- عجمی و۲- شجری تقسیم می‌کنند که این دسته‌بندی خود شامل موارد زیر است:
فیروزه عجمی : گرد و درشت است و دارای فیروزه خالص به رنگ آبی سیر که گران قیمت‌ترین نوع فیروزه است و برای ساختن انگشتر استفاده می‌شود .
فیروزه عجمی نیم رنگ : از نوع قبلی کم رنگ‌تر است.
فیروزه عربی: فیروزه‌ای تخت با رنگ آبی سیر است و برای ساختن مدال در عربستان استفاده می‌شود.
فیروزه توفال: مانند عربی است ولی سنگ آن از میان رفته و فقط لایه‌ای از فیروزه با رنگ آبی سیر باقی مانده است.
فیروزه توفال نیم‌رنگ: از فیروزه توفال کمی روشن‌تر است.
فیروزه توفال سفید: رنگ آبی خیلی روشن دارد.
فیروزه چغاله: فیروزه‌ای است گرد و درشت شبیه فیروزه عجمی اما با رنگ خیلی روشن یعنی آبی کم‌رنگ.
چغاله نیم‌رنگ: فیروزه‌های گرد نسبتاً درشت برای ساختن انگشتر با رنگ روشن‌تر
فیروزه شکوفه: فیروزه‌ای است ریزتر از چغاله و فیروزه کمی دارد.
فیروزه چال یا نرم: دانه‌های خیلی کوچک فیروزه و کمی بزرگ‌تر از عدسی است که در سنگ‌های معدن دیده می‌شود.
فیروزه شجری: فیروزه رگه‌دار را گویند که از اجتماع چند دانه فیروزه در داخل سنگ کنار هم تشکیل شده است.
فیروزه درشت: سنگ‌های نسبتا درشتی است که در آن رگه‌های باریک و پراکنده و نازک فیروزه دیده می‌شود که از نازل‌ترین نوع فیروزه نیشابوری است. شاید باور کردنی نباشد ولی فیروزه عجمی به اندازه ناخن انگشت یک انسان بالغ در آمریکا تا مرز ۲۰۰۰ دلاربه فروش می‌رسد

سنگ فیروزه نیشابور

پرخواهان‌ترين فيروزه در ايران فيروزه نيشابور است که از بيش از ۲۰۰۰ سال پيش استخراج مي‌شده‌ است. معدن اين فيروزه در نزديکي روستاي معدن نيشابور است و از سطح زمين ۲۰۱۲ متر بلندي دارد.
انواع مرغوب فيروزه ايران از نظر رنگ، نقش و کيفيت فيروزه عجمي و فيروزه شجري است.
فيروزه علاوه بر نيشابور در جنوب مشهد، شمال‌شرقي کرمان، شمال‌شرقي شهر بابک، در
تفت نزديک يزد و در قلعه وزيري نزديک بصيران و بيرجند وجود دارد.
اروپائيان نوع شجري و ايرانيان نوع عجمي را که بدون شجره است، مي‌پسندند.

0

Your Cart